ZSS Prymusowa Wola



SZKOLNY    KONKURS    S U D O K U
EDYCJA DRUGA - ROK SZKOLNY 2015/16

[ REGULAMIN ]  
[ PRZYKŁADOWE PLANSZE TRENINGOWE ]

S U D O K U
DOSKONAŁA GIMNASTYKA DLA UMYSŁU
http://www.etwinning.wlaskowej.net/cztery_pory_roku.jpg

 HISTORIA SUDOKU

         Początki sudoku sięgają „łacińskich kwadratów” Eulera z 1780 roku. Łamigłówka została wydana po raz pierwszy w latach 70-tych ubiegłego wieku pod nazwą „Miejsce liczby” w amerykańskim magazynie z zagadkami matematycznymi. Na początku lat 80-tych pojawiła się w japońskim czasopiśmie pod nazwą sudoku.

         Łamigłówka sudoku zdobyła ogromną popularność w Wielkiej Brytanii, gdy po raz pierwszy pojawiła się w gazecie The Times w listopadzie 2004 roku. Sudoku zyskuje coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie.

  JAK TO WYGLĄDA?

Klasyczny diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9 x 9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3 x 3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki.

Rozwiązanie polega na umieszczeniu w każdym wierszu, każdej kolumnie i każdym z dziewięciu mniejszych kwadratów wszystkich cyfr od 1 do 9.

Wersja dla bardziej doświadczonych graczy, to sudoku samurai - 5 plansz sudoku klasycznego połączonych ze sobą.

 JAK W TO GRAC?

Zgadywanie nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie sudoku, a czasem wręcz poprowadzi na manowce. Podstawowym sposobem rozwiązania jest logiczne myślenie.

Żeby zacząć przyjrzyj się wszystkim kwadratom i zobacz, które kratki są puste, równocześnie sprawdź kolumnę i wiersz tej kratki w poszukiwaniu brakującej cyfry. Zaznaczaj możliwe cyfry ołówkiem, potem je zweryfikujesz. Zadawaj sobie pytania: jeśli w tym kwadracie jest już dana cyfra to czy może się znaleźć gdzieś indziej w tym samym wierszu czy kolumnie?, jeśli w danym wierszu czy kolumnie jest już dana cyfra to czy może się znaleźć w tej kratce? Rozwiąż najbardziej oczywiste cyfry.

PO CO NAM SUDOKU?

         Sudoku rozwija umysł i logiczne myślenie, czyli coś, co ma każdy z nas. Istnieją badania dowodzące, że granie w Sudoku poprawia pamięć, jasność myślenia, a nawet może uchronić przed takimi chorobami mózgu, jak choroba Alzheimera! Niektórzy naukowcy i badacze zalecają regularne granie w Sudoku w ramach codziennych zajęć.

         Dowiedz się, o czym mówią wszyscy wokół, dołącz do tego ekscytującego fenomenu XXI wieku i po prostu zacznij grać w SUDOKU.

u.

[ REGULAMIN ]   [ PRZYKŁADOWE PLANSZE TRENINGOWE ]