ZSS Prymusowa Wola


HISTORIA

We wsi Prymusowa Wola od 1920 roku funkcjonowała ochronka założona przy dworze. Dzieci uczyła ówczesna dziedziczka. Wiadomości nabyte przez dzieci ograniczały się do poznania liter, czytania, liczenia - potrzebnego w życiu i katechizmu. Myśl o budowie szkoły zrodziła się w 1922 roku, a oficjalna nauka w szkole rozpoczęła się we wrześniu 1924r. Mieściły się w niej dwie izby lekcyjne, kancelaria i mieszkania dla kierownika szkoły. Szkoła figurowała jako 4-oddziałowa z liczbą 80 dzieci, a jej pierwszym kierownikiem został nauczyciel Julian Krawczyk.

W kolejnych latach przybywało dzieci. Do 31 sierpnia 1939 roku szkoła liczyła 117 uczniów. Pamiętny 1 września 1939 roku ... przerwał naukę w szkole. Dzwonek szkolny zamilkł do 1940 roku. Naukę w roku szkolnym 1940 / 1941 podjęło 107 uczniów pod kierunkiem Stanisława Pawlikowskiego, a następnie Edwarda Szczegielniaka. Był to szczególny czas dla uczniów i nauczycieli.

Przełomowym okresem dla szkoły był rok szkolny 1951/1952. Szkoła realizowała program szkoły siedmioletniej pod kierownictwem Edwarda Jabłońskiego. W związku z przybywającą liczbą dzieci a małą liczbą pomieszczeń do nauki, rozpoczęto starania o dobudowanie do istniejącego starego, drewnianego budynku dwóch izb murowanych. Dzięki staraniom dyrektora i bardzo wydatnej pomocy powiatowych władz szkolnych, wykonano budowę w ramach kapitalnego remontu. Kolejne lata życia szkoły upływały pod kątem doskonalenia kadry pedagogicznej, intensywnej pracy dydaktycznej oraz zagospodarowywania terenu wokół szkoły. W szkole uczyło się wówczas 123 uczniów.

Rok 1969 rozpoczął się niezbyt korzystnie dla szkoły. Uczniowie klas młodszych uczyli się w budynku po Gromadzkiej Radzie Narodowej. Szkoła realizowała program szkoły ośmioklasowej, a uczniowie uczyli się w czterech izbach lekcyjnych.
W związku z reorganizacją szkolnictwa w roku szkolnym 1972 / 1973 szkoła podstawowa ze wsi Psary została dołączona do szkoły podstawowej w Prymusowej Woli. W Psarach pozostały cztery klasy, a szkoła w Prymusowej Woli awansowała do rangi szkoły zbiorczej. Wówczas uczyło się tu 186 uczniów.

Rok szkolny 1977 / 1978 to czas czynów społecznych mieszkańców Prymusowej Woli. Powołany Komitet rozbudowy szkoły rozpoczął aktywną działalność. W tym czasie uczniowie uczyli się w czterech budynkach, a warunki do nauki i pracy były niezwykle trudne. Zgoda Kuratorium Oświaty na remont i rozbudowę szkoły uaktywniła społeczeństwo lokalne.
W nowym roku szkolnym sprawą numer jeden była rozbudowa szkoły. Ówczesny dyrektor Feliks Kobierzyński założył zeszyt czynów społecznych. Społeczność miejscowa pracowała z dużym zaangażowaniem, zrobiono wykopy, wywieziono zbędną ziemię i zalano ławy pod fundament.

W 1979 roku na zasłużony odpoczynek odszedł dyrektor Feliks Kobierzyński, a jego funkcję przejął nauczyciel Eugeniusz Wielgus kontynuując rozbudowę szkoły. W kolejnych latach, mimo wielu trudności trwała rozbudowa, aż do 5 stycznia 1985 roku, kiedy to po raz pierwszy lekcje odbywały się w nowym budynku szkoły. Był on ładny, wyposażony w nowy sprzęt, a co najważniejsze - było w nim ciepło. Zadowoleni byli uczniowie, nauczyciele i rodzice, którzy pracowali przy jego budowie. Budynek był nowy, ale nie odpowiadał jeszcze wszystkim standardom. Nauczyciele, uczniowie i rodzice mieli nadzieję, że w przyszłości zostanie dobudowana druga część szkoły z salą gimnastyczną.
Dyrektor Wielgus nie zdążył zrealizować swych marzeń, ze względu na zły stan zdrowia odszedł na emeryturę. W tym czasie wszystkie szkoły pod swój zarząd przejął Urząd Gminy w Sławnie. Obowiązki dyrektora przejęła nauczycielka Irena Wielgus, a następnie Anna Harbat.
W istniejącym budynku, Urząd Gminy z własnych środków zainstalował łazienki z toaletami, a ogrzewanie węglowe zamieniono na gazowe. Warunki w szkole zaczynały się poprawiać. Po upływie długiego czasu marzenia stawały się realne.

Z inicjatywy nowego dyrektora szkoły Jolanty Andrzejewskiej i społecznego komitetu budowy szkoły, który zawiązał się w 1991 roku, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu prowadzącego, podjęto decyzję o rozbudowie szkoły. Komitet zgromadził 89 milionów starych złotych i rozpoczął swoją działalność.
W 1997 roku na emeryturę odszedł ówczesny dyrektor szkoły. W wakacje rozpoczęła się rozbudowa budynku. Wyprowadzono budowę do poziomu zerowego, a jej wartość wynosiła około 380 milionów starych złotych.

Reforma systemu oświaty i przekształcenie istniejącej szkoły podstawowej w gimnazjum postawiło przed dyrektorem i Zarządem Gminy Sławno nowe zadanie. Istniejący budynek nie odpowiadał wszystkim wymaganiom i był zbyt mały na planowaną liczbę uczniów. Naprzeciw pracy mieszkańców, komitetu rozbudowy i radnych wyszedł Zarząd Gminy Sławno na czele z wójtem p. Tadeuszem Wojciechowskim. Przejął on dalszy nadzór nad budową aż do jej zakończenie.
Oficjalne otwarcie nowego skrzydła budynku oraz sali gimnastycznej nastąpiło 23 października 2000 roku.

Znajduje się tu 8 pracowni przedmiotowych kolorowych, wyposażonych w sprzęt audio video, pracownia komputerowa, biblioteka, szatnie, łazienki, natryski i piękna sala gimnastyczna.

Rok szkolny 2002/2003 to przekształcenie naszej placówki na Zespół Szkół Samorządowych, w skład którego wchodzi Publiczne Gimnazjum i Samorządowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Została uruchomiona stołówka, trwa budowa kompleksu sportowego. Od czerwca 2003 roku mamy nową, 19-to stanowiskową pracownię komputerową ze stałym łączem do Internetu. Dzięki pomocy władz gminnych zagospodarowaliśmy poddasze, gdzie młodzież ma wspaniałe warunki do rozwijania swoich umiejętności informatycznych.

W roku szkolnym 2007 / 2008 szkoła wzbogaciła się o nową pracownię komputerową na 10 stanowisk komputerowych Macintosh z połączeniem do Internetu. Komputery stanowią wyposażenie pracowni matematycznej i stanowią doskonały środek dydaktyczny wykorzystywany również na innych przedmiotach.

7 października 2007r po trwających wiele miesięcy pracach wójt gminy Pan Tadeusz Wojciechowski dokonał oficjalnego otwarcia obiektu sportowego przy naszej szkole. W skład jego weszły: boiska do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej, piaskownica do skoku w dal, rzutnia do pchnięcia kulą, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, dwumetrowa bieżnia wokół boiska oraz budynek gospodarczy z toaletą, przebieralnią i pomieszczeniem dla socjalnym. Cały obiekt zbudowany został ze środków unijnych i budżetu gminy.

            

 

 

 

 

 

 

 

Rok 2009/2010 był dla szkoły bogaty w nowe inwestycje, ze środków nadwyżki subwencji celowej została zakupiona pracownia multimedialna na 16 stanowisk. W nowej pracowni uczniowie w sposób profesjonalny mogą uczyć się języków obcych, podobnie mogą rozwijać swoją sprawność fizyczną na sprzęcie firmy ATLAS w siłowni, która zostanie uruchomiona w czasie zajęć w ferie zimowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zespole uczą się uczniowie gimnazjum z 16 miejscowości należących do obwodu szkolnego oraz szkoły zawodowej z terenu gmin powiatu opoczyńskiego. Pracują tu nauczyciele posiadający pełne kwalifikacje do nauczania kilku przedmiotów. W nowocześnie wyposażonej stołówce uczniowie korzystają z obiadów w dużej mierze finansowanych ze środków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sławnie.

W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, Klub Europejski oraz Uczniowski Klub Sportowy. W ramach pracy tych organizacji odbywają się debaty szkolne, wiele uroczystości i imprez. Szkoła jest otwarta na potrzeby i oczekiwania ucznia i rodziców. Uczestniczy w wielu akcjach: WOŚP, Super szkoła, Szkoła z prawami dziecka, Zachowaj trzeźwy umysł i wielu innych. Uczniowie osiągają wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych. turniejach oraz na różnych zawodach sportowych, o czym mogą świadczyć zapełniające się gabloty pucharami i dyplomami. Promujemy naszą szkołę poprzez organizację wielu imprez środowiskowych, w których uczestniczą mieszkańcy oraz władze samorządu terytorialnego.

Lata 2010 / 2016 to czas realizacji projektów unijnych, doposażania szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne w tym multimedialne. Wymieniono wykładziny w salach lekcyjnych dzięki staraniom dyrektora Pani Jolanty Andrzejewskiej, rodziców, sponsorom i w ramach realizowanych projektów. Przy szkole działa I Opoczyńska Drużyna Harcerska, która często wychodzi z inicjatywą organizacji imprez na terenie szkoły (np. Pierwsza Pomoc, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Ziemi). Włączamy się do akcji na rzecz ochrony środowiska: zbiórka makulatury, baterii, elektrośmieci, lekcje ekologiczne w terenie prowadzone przez leśnika, obchody Dni Ziemi, sadzenie drzewek na placu szkolnym z udziałem leśnika.
W 2012 roku szkoła przystąpiła do konkursu „Moja wymorzona ekopracownia” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wygranie konkursu pozwoliło na remont pracowni biologiczno–chemicznej, wyposażenie w nowe meble, doposażenie w pomoce dydaktyczne, programy multimedialne oraz zakup tablicy interaktywnej.
 

W 2014 roku przystąpiono w szkole zawodowej do realizacji projektu „Edukacja dla przyszłości„ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu odbywały się zajęcia z języków obcych, podstaw przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego, prowadzono pokazy z zakresu fryzjerstwa i cukiernictwa, odbyły się wizyty studyjne w pobliskich zakładach przemysłowych. W bibliotece szkolnej utworzono Szkolny Ośrodek Kariery, który wyposażono w niezbędne materiały i pomoce do planowania własnej kariery zawodowej. Wymieniono sprzęt komputerowy w pracowni komputerowej i zainstalowano tablicę interaktywną.

Wizytatorzy z Łódzkiego Kuratorium Oświaty przeprowadzili w szkole zawodowej ewaluację problemową procesów edukacyjnych, realizacji podstawy programowej oraz respektowania norm społecznych. Wyniki tej ewaluacji oceniły szkołę zawodową bardzo dobrze.
 

Rok 2015 to uroczysta sesja Rady Gminy z okazji 25 rocznicy Samorządu Terytorialnego. Dla uczniów do doskonała żywa lekcja samorządności. Dla gości możliwość zwiedzenia szkoły oraz wysłuchanie naszych talentów muzycznych: Klaudia Sobczyk, Karolina Składowska, Kinga Rzeźnik, Wiktoria Sobczyk, Patrycja Sobczyk, Aleksandra Ścierwicka przygotowane przez Pana Piotra Wasilewskiego.
W tym czasie odbyło się uroczyste oddanie do użytku wyremontowanego kompleksu boisk sportowych przy szkole (naprawa odwodnienia, wymiana nawierzchni na boisku i bieżni, wymiana trybun). Zostało zaproszonych wielu gości na czele z wójtem gminy Sławno Panem Tadeuszem Wojciechowskim, przedstawicielami, kuratorium oświaty i powiatu.
 

W 2016 roku rozpoczęliśmy realizację projektu „Droga do sukcesu” współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. W ramach tego projektu doposażone są pracownie: matematyczna, fizyczna, geograficzna, biologiczno-chemiczna, językowa i informatyczna w pomoce dydaktyczne i programy multimedialne. Prowadzone są zajęcia dodatkowe uzupełniające i rozwijające wiedzę uczniów z przedmiotów matematyczno–przyrodniczych i języków obcych.
W tym też czasie szkoła wzbogaciła swoją bazę dydaktyczną w sprzęt multimedialny. Dzięki staraniom wójta gminy Pana Tadeusza Wojciechowskiego posiadamy 10 tablic, interaktywnych z projektorami multimedialnymi (w każdej pracowni oraz świetlicy szkolnej). Każdy nauczyciel posiada do swojej dyspozycji laptop z dostępem do Internetu. Uczniowie mogą korzystać z komputera z dostępem do Internetu w bibliotece szkolnej, 19 komputerów w pracowni komputerowej oraz z 10 laptopów, z których mogą korzystać w każdej pracowni. W całej szkole jest sieć wi-fi.
Uczniowie wyjeżdżają na warsztaty językowe EUROVIK pod opieką Pani Mileny Jałosińskiej-Nowak.
Wizytatorzy z Łódzkiego Kuratorium Oświaty przeprowadzili w gimnazjum ewaluację problemową dotyczącą realizacji podstawy programowej, wspomagania rozwoju uczniów, organizacji procesu edukacyjnego. Wyniki tej ewaluacji oceniły gimnazjum bardzo dobrze.
 

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i rodziców organizowane są nie tylko zajęcia wyrównawcze, rewalidacyjne, przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego ale również zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów ( gra na gitarze, taniec, zajęcia wokalne i sportowe). Uczniowie biorąc udział w zawodach sportowych i konkursach , odnoszą sukcesy na szczeblu wojewódzkim (np. w biegach sztafetowych ), powiatowym (Ja też mama talent, Taneczna Gala Jedynki, Zapobiegamy pożarom). Poza tym, angażując się w działania Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Klubu Europejskiego oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego, rozwijane są umiejętności organizacyjne i dziennikarskie (redagowanie gazetki „Kleks” i „Olimpijczyk”). Szkoła poprzez organizowanie imprez (np. inscenizacja „W świecie Tuwima”), uroczystości (koncerty wokalne i patriotyczne) i akcji charytatywnych (np. „świąteczna paczka”, kupno wózka inwalidzkiego w ramach akcji Fundacji Polsat, zbiórka nakrętek na rzecz niepełnosprawnego absolwenta szkoły), angażując się w życie środowiska lokalnego. Gimnazjum wzięło udział w plebiscycie na „najfajniejsze gimnazjum w powiecie opoczyńskim” organizowanym przez „Nasze Miasto” i tygodnik „7 dni”, w którym zajęło I miejsce.
 

Na odnowionym kompleksie boisk w ramach zadania publicznego z zakresu upowszechniania kultury fizycznej w gminie Sławno, Uczniowski Klub Sportowy „Prymusowa Wola” zorganizował miting lekkoatletyczny dla uczniów i środowiska lokalnego pod hasłem „Biegać każdy może” pod kierunkiem Pani Urszuli Kowalczyk i Zbigniewa Fury oraz pomocy pozostałych nauczycieli szkoły,.
 

Rok szkolny 2017 / 2018 rozpoczął się zmianami, od 1 września 2017 roku Publiczne Gimnazjum w Prymusowej Woli zostało wchłonięte przez utworzoną Publiczną Szkołę Podstawową w Prymusowej Woli, a Samorządowa Szkoła Zawodowa zmieniła nazwę na Branżową Szkołę I stopnia. Zmiana ta jest następstwem reformy oświaty, która zaczęła obowiązywać od 1 września 2016 roku. Zgodnie z jej założeniami zlikwidowano gimnazja, a nauka w szkołach podstawowych została wydłużona do 8 lat.
W ramach dotacji MEN przygotowaliśmy sale lekcyjną w nowe meble i sprzęt dydaktyczny, dostosowaliśmy sprzęt w łazienkach na przyjęcia pierwszoklasistów. Klasa pierwsza liczy 8 uczniów. Najmłodsi uczują się w naszej szkole bardzo dobrze, a rodzice są zadowoleni. Poza obowiązkowych zajęć uczniowie wyjeżdżają do kina, na spektakle, uczestniczą we wszystkich uroczystościach szkolnych, aktywnie biorą udział w życiu szkoły.
Kontynuujemy realizację projektu „Droga do sukcesu” odbywają się zajęcia dla uczniów, szkolenia rady pedagogicznej.

W 2017 roku w ramach zadania publicznego z zakresu upowszechniania kultury fizycznej w gminie Sławno, Uczniowski Klub Sportowy „Prymusowa Wola” zorganizował miting lekkoatletyczny dla uczniów i środowiska lokalnego pod hasłem „Zdrowo, przyjemnie i sportowo” pod kierunkiem Pani Urszuli Kowalczyk i Zbigniewa Fury oraz pomocy pozostałych nauczycieli szkoły.
Podejmujemy różne działania w zakresie wychowania i opieki m. in. realizując programy profilaktyczne i wychowawcze: Bezpieczeństwo w Internecie, Bezpieczna szkoła, Znajdź właściwe rozwiązanie, Trzymaj formę, Stop dopalaczom, Przeciwdziałanie agresji wśród młodzieży, Bezpieczna prac i zabawa w gospodarstwie rolnym, Bezpieczne gimnazjum,
 

Dokumentujemy naszą historię, pracę, wydarzenia, osiągnięcia i sukcesy na stronie internetowej prowadzonej przez Pana Mirosława Kapustę, w kronice szkolnej prowadzonej przez Panią Justyną Kaczmarek, księdze absolwentów prowadzonej przez dyrektorkę Panią Jolantę Andrzejewską, złotej księdze prowadzonej przez Panią Milenę Jałosińska Nowak.

.

Opracowanie: Jolanta Andrzejewska